plzh-CNenetdelvltnorues
W Jantarze zakończyły się X Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Eliminacje trwały na całym jantarowym wybrzeżu od 4 lipca, w finałach, które odbyły się w dniach 11-13 lipca, udział wzięło ponad stu uczestników z kraju i zagranicy.

Formuła mistrzostw nie zmienia się od lat. Polegają one na tym, by z kiciny – czyli drobnych patyczków, muszelek i paproszków, jakie wyrzuca sztormowe morze – wyszukać i wybrać jak największą ilość bursztynowych drobinek. Każde stanowisko poszukiwawcze jest wycinkiem plaży o wymiarach 3,5 x 6 metrów, ma swojego sędziego, który odpowiednią porcję bursztynu rozsypuje w kicinie oraz wrzuca na morskie fale. Zawodnik, wyposażony w takie narzędzia jak sitka, kaczorki i grabki, ma 10 minut na poszukiwanie. Dobór techniki poszukiwawczej zależy już tylko od sprytu i doświadczenia uczestnika.

W tym roku pierwsze miejsce w kategorii seniorów zajęła 22-letnia Sylwia Augustyniak z Sienicy koło Mińska Mazowieckiego. W mistrzostwach brała udział po raz pierwszy i nie kryła radości z zajętego miejsca oraz cennych nagród. Kolejne miejsca zajęły biorąca udział w zmaganiach już kolejny rok Małgorzata Labuda z Gdyni oraz reprezentujący na podium 30 osobową grupę Hiszpanów, z których aż troje dostało się do finału, Santiago Munoz z okolic Barcelony. W kategorii juniorów najlepszy okazał się Mirek Zawistowski z Międzyrzecza, drugie miejsce zajął Remigiusz Miguła z Warszawy, a trzecie Monika Dziadura także z Warszawy. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali okolicznościowe certyfikaty a najlepsi z nich cenne nagrody.

Jak co roku duże emocje wzbudziła runda VIP-ów. Brali w niej udział aktorzy, politycy i dziennikarze. W tym roku było tak wielu chętnych, że musiały się odbyt eliminacje do finału dla VIP-ów. W tej konkurencji brali udział między innymi znani ze scen teatralnych oraz telewizji aktor Teatru Współczesnego i Dramatycznego w Warszawie Wojciech Wysocki, reżyser, scenarzysta i producent filmowy Janusz Zaorski oraz po raz kolejny aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie i wykładowca w warszawskiej PWST Marcin Troński. To oni byli najbardziej dopingowani przez publiczność. Jednak pierwsze miejsce zajął wiceprezes Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy z Wielunia Janusz Antczak, drugie poseł na Sejm RP Jan Kulas, a dopiero trzecie aktor Marcin Troński. 
Janusz Antczak nie krył zaskoczenia swoim dobrym wynikiem. – Od zawsze dobry byłem w zbieraniu jagód. Kilka litrów tych owoców nie było dla mnie problemem, stąd chyba tak dobry wynik, przydało się doświadczenie jagodziarza – żartował po zawodach.

Równolegle odbywały się imprezy towarzyszące. Atrakcjami były między innymi wybory Miss Bursztynowego Lata, Międzynarodowa Konferencja „Bursztyn jako dobro turystyczne basenu Morza Bałtyckiego”, długa lekcja o bursztynie prowadzona przez dr. Elżbietę Sontag, stoisko promocyjne Muzeum Zamkowego w Malborku, wybijanie okolicznościowej monety, a przede wszystkim obecność morza i bursztynów wyrzuconych na plażę. Na pierwsze eliminacje XI Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu organizator – gmina Stegna zaprasza podczas Dnia Bursztynu na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku 26 lipca.


Zdjęcia: Stanowiska poławiaczy (na górze). Janusz Antczak, wiceprezes Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy z Wielunia, wywalczył 1. miejsce w rundzie VIP (na dole). Fot. Michał Kosior