plzh-CNenetdelvltnorues
Znany bursztynnik Lucjan Myrta wystawił na sprzedaż nieruchomość w Sopocie, w której przez wiele lat mieściła się produkcja znanej z bursztynowych wyrobów firmy Amberpol.

Od połowy lat 80. przez całą dekadę lat 90. największym polskim eksporterem wyrobów bursztynowych na ważne rynki dalekowschodnie, amerykański i niemiecki była sopocka firma „AMBERPOL” Lucjana Myrty. Przeważająca część tych wyrobów powstawała w pracowni w Sopocie przy ul. Kasprowicza 4, doskonale wyposażonej w nowoczesny sprzęt i instalacje zapewniające bezpieczeństwo i higienę pracy. Forma budynku, posiadającego też funkcje biurowe, magazynowe i obszerną część mieszkalną (wraz z wieżą z widokiem na Hel, Zatokę Gdańską i deltę Wisły), ma charakter dziewiętnastowieczny i została zbudowana przez rzemieślników z PP „Pracownie Konserwacji Zabytków”. Projekt obiektu stworzył znakomity specjalista od architektury zabytkowej Tomasz Lew z Sopotu.
Po roku 2000 Lucjan Myrta zaniechał działalności gospodarczej, koncentrując się na budowie wielkich obiektów bursztynowych, eksponowanych przez kilka lat w ratuszu miasta Gdańska, a następnie w muzeach szwedzkich i niemieckich, a w roku 2007 na Wawelu w Krakowie i ostatecznie w Muzeum Zamkowym w Malborku. Ostatnim dziełem wykonanym w pracowni na Kasprowicza 4 jest wielki skarbiec z bursztynu o imponująco trudnej konstrukcji i rekordowej masie 955 kg!
Teraz Myrta przeniósł swą działalność artystyczną do znacznie mniejszej pracowni przy swej nowej siedzibie. Nieruchomość w Sopocie zostanie wystawiona na sprzedaż. Dobrze by się stało, gdyby jedna z dużych firmy z branży bursztynniczej ulokowała się w miejscu z tak dobrą tradycją.

Do sprzedania jest obiekt mieszkalny z pracownią bursztynniczą, magazynami, biurem i garażami o łącznej powierzchni budynków 711,4 m2 + tarasy 210 m2. Cena: 5.000.000 zł.

Na zdjęciu: Bursztynowy obraz z pracowni Amberpol przedstawiający dom w Sopocie przy ul. Kasprowicza 4.