plzh-CNenetdelvltnorues
Naszyjnik Danuty Czapnik

Podobnie jak w dziedzinie mody, tak i w biżuterii istnieje dużo równolegle rozwijających się trendów, które zaznaczają swą obecność przez kilka sezonów.

Dzięki temu z sezonu na sezon wzornictwo je wykorzystujące jest dopracowane w szczegółach, a nierzadko okazuje się, że staje się ono ponadczasowe. Ważna jest przy tym ciągła zmiana perspektywy, dzięki której te same przedmioty widzimy nierzadko w zupełnie innym świetle. Nowości odkrywamy w detalach – jeszcze bardziej wyrafinowanych, szlachetniejszych, podkreślających w jeszcze większym stopniu indywidualizm. Chodzi o to, by istniejącym już trendom nadać modnego wyrazu, poprzez kreatywne działania tchnąć w nie nowoczesność – to, co już było, pokazać z innej perspektywy.

Podobne zabiegi zauważymy w sektorze biżuterii: kluczem do sukcesu w segmencie prestiżowym będzie ponadczasowe i jednocześnie wyróżniające się wzornictwo, natomiast dla biżuterii fashion będzie to pozostawanie w zgodzie z aktualnymi hitami mody.

Jaskrawe kolory 

Moda

Światowi projektanci mody sięgają jeszcze głębiej do kolorowego tygla. Błyszczący turkusowy, intensywny niebieski, koralowy czerwony, cytrynowy żółty, soczysty pomarańcz, oceaniczny błękit, różowy i zielony – nie ma chyba bardziej intensywnych barw, które nie znalazłyby się w kręgu ich zainteresowania. Ale to nie wszystko: kolory te w najbliższych sezonach będą nie tylko noszone w wersji jednobarwnej, ale także łączone w szalonych melanżach – i to nie tylko w markach takich jak Versace, Missoni, Kenzo czy Jean Paul Gaultier i Étro, które słyną z zamiłowania do jaskrawej kolorystyki, ale także w ofercie takich purystów jak Jill Sander. Mniej odważni noszą te kolory jako akcesoria czy też wyrazisty detal rozświetlający paletę beżów i szarości.

Biżuteria

Także w dziedzinie biżuterii kamienie kolorowe są – podobnie jak w poprzednich sezonach – ważnym trendem. Obok takich klasyków koloru jak fiolet, niebieski i różowy na znaczeniu przybierają szybko odcienie zielonego. Paleta rozciąga się tutaj od delikatnych odcieni po bardzo intensywne: od oliwinu po szmaragd. Klasykami, idealnymi na lato, będą dodające świeżości niuanse niebieskiego i turkusowego (akwamaryn, szafir i turkus). Szczególnie pożądany: tanzanit, dzięki swojej głęboko niebieskiej kolorystyce. Żółty i pomarańczowy, szczególnie jako cytryn czy granat mandaryński, stały się ulubieńcami ekstrawaganckiej klienteli. Obok opraw kamieni typu solitair modne są również pavée, przy czym albo jest to jeden kolor kamienia w różnych odcieniach albo też kolorowe kompozycje. Zwiększone zainteresowanie jest odnotowywane w sektorze drogich kamieni – tu lepszy będzie mały turmalin niż duży ametyst. Powodzeniem cieszą się także unikaty – rzadkie, wyjątkowe i nietypowe kolory kamieni.

Jak nosić?

Kamienie o intensywnych barwach pasują świetnie do aktualnej, silnie kolorowej mody. Także jako wyróżniający się detal stonowanego kolorystycznie ubioru z pewnością przykują uwagę.

Irmie Schüch-Schamburek jest właścicielką agencji Trendvision zajmującej się badaniem trendów, konsultantką, dziennikarką i autorką książek na temat mody i stylu.