Ubiegłoroczny pokaz Joli Słomy & Mirka Trymbulaka oraz Danuty Burczik Kruczkowskiej "Pomerańcha"

Tegoroczna Gala, która odbędzie się pod nazwą "Story Telling" zapowiada się bardzo interesująco, szczególnie że nie zabraknie znanych projektantów biżuterii i mody. Tradycyjnie pokazom mody będzie towarzyszyło wręczenie nagród w konkursach Amberif Design Award, Mercurius Gedanensis i Bursztynowe Rzemiosło oraz Medali Prezydenta Gdańska.

Podczas Gala Mody i Bursztynu Amberif 2011 publiczność zgromadzona w Filharmonii Bałtyckiej zobaczy we czwartek, 10 marca br., osiem pokazów biżuterii i mody, które tego wieczora będą miały swoją premierę.

Pachnidło

biżuteria: Bożena Kamińska
ubrania: Magdalena Arłukiewicz Marlu

Inspiracją do stworzenia kolekcji był film pt. Pachnidło: Historia mordercy Toma Tykwera. Punktem wyjścia do stworzenia kolekcji była ziarnista faktura taśmy filmowej, zamglone pejzaże oraz ciepłe kolory sepii i brązu. Wszystko to wzbudziło w twórcach zmysłową atmosferę.
Kolekcja wprowadza nas w tajemniczy świat aromatów. Każda z kobiet ubrana jest w zapach. Jedna pachnie, jak: Tuberoza z wierszy Tuwima, inna jak Levconia, Bellambre, Magnolia, Ambrozia, Aquos czy Basylia. Widz zostaje wprowadzony w świat zapachów, by wzbudzić w nim emocje, wspomnienia i kusić otoczenie pachnącym ubraniem.

 


Korozja Przyszłości

biżuteria: Eva Stone
ubrania: Bolesław Zajączkowski

Wizja przyszłości w retrospektywnym zwierciadle – cofanie w czasie do wizji przyszłości w minionym wieku i ich dokładny ogląd. Ówczesne wyobrażenie przyszłości dzisiaj, skorodowane postępem i czasem. Zderzenie wizjonerstwa z kurzem i rdzą – głębokie i nieubłagane oznaki czasu. Zabawa fakturą – nadawanie struktury na powierzchni materiałów – tkaniny i srebra.
W biżuterii użyte zostały takie materiały, jak srebro, miedź, bursztyn, onyks i inne kamienie ozdobne. Stroje zostały uszyte z lejących dzianin, bawełnianych tkanin o prostych splotach.

Gwiazdy Heweliusza

biżuteria: Danuta Burczik-Kruczkowska
ubrania: Atelier Słoma & Trymbulak

To najnowsza kolekcja projektantów mody Joli Słomy & Mirka Trymbulaka. Pretekstem do jej stworzenia jest obchodzony obecnie rok Heweliusza, wielkiego gdańszczanina o otwartym umyśle i wszechstronnych zainteresowaniach. Projektanci postanowili przenieść na koszule wizerunki rycin gwiazdozbiorów publikowanych w dziełach Heweliusza, nawiązując jednocześnie do heweliuszowskiej dbałości o szczegóły graficzne publikowanych przez niego prac. Biznesowy look kolekcji to ukłon w stronę obu żon Heweliusza: pierwsza prowadziła wielki biznes związany z kilkoma browarami, druga była jego oparciem i towarzyszyła mu do końca jego życia w pracy naukowej przy obliczeniach w największym w tamtym czasie obserwatorium astronomicznym, znajdującym się w Gdańsku. Gdyby Jan Heweliusz i towarzyszki jego życia żyli współcześnie, zapewne byliby chlubą i elitą Gdańska.

Integralną częścią kolekcji jest bursztynowa biżuteria autorstwa Danuty Kruczkowskiej – korale, spinki do koszul to tylko niektóre z elementów biżuterii z surowego bałtyckiego bursztynu. Wszechświat zamknięty w kawałku bursztynu. Słońce – wielka bursztynowa kula, gwiazdy, asymetria materii, planety krążące po orbitach ciał niebieskich: Wenus, Mars – dwie planety, dwa żywioły, dwa piękna. Bursztynowy pył układający się w Drogę Mleczną prowadzącą prosto do gwiazd. Łuna światła wydostająca się z wnętrza bursztynu – jasna, świetlista, układająca się na wzburzonym morzu w potok zachodzącego słońca.

Makijaż i fryzury wykonało Pomorskie Studium Sztuk Wizualnych w Gdyni pod nadzorem Katarzyny Mątewskiej-Kowalewskiej. Muzykę przygotował Andrzej Kędzierski. Ryciny wykorzystane w kolekcji pochodzą z kolekcji ze strony www.hubblesource.stsci.edu. Kolekcja powstała dzięki wsparciu Biura Prezydenta ds. Promocji Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Współczesna Zbroja

biżuteria: Marcin Tomaszewski
ubrania: Emilia Jankowska

Kolekcja została zainspirowana rycerską zbroją płytową z XIV i XV w. Kształt i zestawienie elementów ubioru i biżuterii transponują surowość zbroi na współczesną jej formę noszoną przez nowoczesne, silne kobiety.
Do stworzenia tej kolekcji projektanci użyli następujących materiałów: dzianina, pleksi, miedź, skóra, srebro, bursztyn, kamienie jubilerskie.

Blooming Metamorphosis

biżuteria: S&A Jewellery Design
ubrania: Michał Starost
kapelusze: Beata Miłogrodzka

Motywem kolekcji jest wiosenne przebudzenie, eksplozja życia, barwny tryumf rozkwieconej rzeczywistości po zimowym letargu. Czyli zmiana, przeobrażenie, powstanie nowej jakości, nowego piękna – tak jak motyl wykluwa się, przeobraża, aby zachwycić świat swymi barwami, świeżością. Stroje zostały uszyte z kombinacji włókien jedwabno-wiskozowo-bawełnianych (muśliny i batysty).

Podobnie jak kolekcja Metamorphosis, która prezentuje nowe, odważne i świeże spojrzenie na biżuterię bursztynową. Łączy ona bowiem ciepły bursztyn z chłodnym kryształem, miękkie odbicie światła z metalicznym połyskiem. Jest ciekawa, barwna, nowoczesna, dla kobiet, które lubią czuć się wyjątkowo i wyróżniać się. Metamorphosis kusi i zaskakuje pięknem i harmonią. Użyte materiały: Srebro, bursztyn bałtycki, kryształy Swarovskiego.

 

W Cieniu

biżuteria: Lis² - Adrianna Lisowska & Aneta Lis-Marcinkiewicz
ubrania: Joanna Weyna

Do stworzenia tej kolekcji projektantki zainspirowała sylwetka męskiego ciała. Powstały ubiory z tkanin lnianych oraz ozdoby: naszyjniki, kolczyki i gigantyczne grzebienie do włosów, do których wykonania użyto bursztynu bałtyckiego, srebra, miedzi proszkowanej i drewna.

 

We własnym stylu

biżuteria: Sława Tchórzewska
ubrania: Ewa Godun

„Pokazujemy naszą wrażliwość i subiektywną obserwację świata poprzez kolor i detal” – twierdzą projektantki. Poszczególne kreacje, dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, są wyrazem indywidualizmu i kreatywności zarówno projektantek, jak i noszącej ubrania kobiety, która ceni sobie szyk i zdecydowaną biżuterię.
Materiały – biżuteria: srebro, skóra, filc, bursztyn, kamienie, cekiny, itp. 
Materiały – ubiory: koronka gipiura, dzianina, organza

 


Tango & La Belle Epoque

biżuteria: Danuta Czapnik
ubrania: Ewa Pieczykolan

Obydwie kolekcje inspirowane są sztuką i modą secesji. Doskonale współgrają ze sobą wyraziste formy opisane falistą, organiczną linią o niespokojnym rytmie. Szlachetne, miękkie jedwabie nadają kobiecej sylwetce kształt wijącej się linii, wiotkiej łodygi. Sylwetka nabrała secesyjnej smukłości, płynności oraz kobiecości. Obie kolekcje łączy również fascynacja naturalnymi materiałami.

W biżuterii emanuje energia naturalnych kamieni. Bursztyn łączony z czarnym onyksem lub rubinową czerwienią. Opalizujące selenity i labradoryty w połączeniu z ażurowymi modułami srebra. Tango, które pojawiło się na przełomie wieków, pokazuje emocje oraz temperament kobiety i mężczyzny, przede wszystkim jednak namiętność, którą widać w obydwu kolekcjach.