plzh-CNenetdelvltnorues
Willemijn de Greef

Żaden trend nie rości sobie prawa do bycia jedynym właściwym. Co więcej, osoby zainteresowane designem – bez względu na to, czy chodzi o projektowanie biżuterii, mody czy wnętrz – wybierają te elementy bieżących trendów, które wnoszą coś nowego do ich osobistego stylu lub go uzupełniają. Bez względu na to, czy trendy te są pochodną inspiracji romantycznych, etnicznych, artystycznych, klasycznych czy magicznych – jedną tendencją, która przenika wszystkie tematy trendowe nadchodzącego sezonu, jest emocjonalna historia wyrobu. Coraz liczniejsza grupa projektantów opowiada historię stojącą za stworzonym przez nich produktem. Ujawniają oni, jak narodził się pomysł, jak powstawał obiekt oraz przez jakie procesy produkcyjne przeszedł. Trend “Sztuka produktu” pokazuje to bardzo wyraźnie.

Sztuka produktu

Ponowne odkrycie dawnych technik rzemieślniczych wraz z naszym zamiłowaniem do przedmiotów starannie wykonanych przeradza się w artystyczne obiekty biżuteryjne. Oprócz klasycznych metali szlachetnych trend ten posługuje się materiałami takimi jak skóra, drewno, róg, rafia, końskie włosie, kolorowe szklane koraliki czy znalezione drobiazgi. Misterne, płynące prosto z serca rzemiosło zamienia je w unikalną biżuterię, a proces jej wytwarzania jest ważną częścią dzieła sztuki: z metali szlachetnych robi się na szydełku, na drutach, splata się je w sznurki, albo używa do tradycyjnych koronek klockowych. Wiele obiektów biżuteryjnych odwołuje się więc do dawnego rzemiosła precyzyjnego. Równolegle widzimy produkty grubo plecione lub tkane. Srebro czernione i białe, matowione złoto oraz wszystkie barwy metali od miedzi po brąz podkreślają naturalne wykończenie biżuterii. Odcienie czerwieni, pomarańczy i brązu wnoszą żywy powiew etniczny, inspirowany tradycyjnym rzemiosłem Afryki Północnej. Symbiozę precyzyjnej techniki rzemieślniczej i poetyckiej kreatywności można również odnaleźć w modzie, akcesoriach i projektowaniu wnętrz. Miękki zamsz i zgrzebne tkaniny, efektowne frędzle i pętelki, wełna i len, szydełko i makrama pojawiają się w aktualnych kolekcjach od Roberta Cavalli’ego począwszy, a na Guccim skończywszy.

Swobodny luksus

O ile trend „Sztuka produktu” definiują elementy zaczerpnięte z natury i fizycznego kontaktu z ziemią, o tyle w tym przypadku moda w sposób szczególny ukazuje nam swoją dyskretną i wyrafinowaną stronę. Szykowne tkaniny, ekskluzywne kamienie szlachetne i wyszukane akcesoria świadczą o przyjemności czerpanej z obcowania z przedmiotami wyjątkowymi. Tymczasem to nie obnoszenie się z olśniewającymi dobrami luksusowymi, lecz gustowna powściągliwość stanowi o odrębności tego trendu. Swobodne podejście do tak wyszukanych kosztowności nadało mu miano ­­­„swobodnego luksusu”. Lejące się materiały, np. jedwab, otulają ciało delikatnymi wzorami i miękkimi falbankami, proponując wygląd elegancki połączony z subtelnymi pastelami. Moda odgrywa tu główną rolę i służy jako inspiracja dla projektantów biżuterii, dzięki czemu piękne pojedyncze pierścienie, bangle czy naszyjniki są doskonałym uzupełnieniem kobiecego wdzięku. Różowe, żółte i białe złoto lub platyna nabierają pastelowych niuansów, subtelne diamentowe obrączki, pojedyncze perły i kolorowe kamienie przydają kreatywnych akcentów, a delikatnie wygięte linie i kształty wzięte z natury podkreślają urzekający charakter całości.

Artykuł ukazał się w Amberif Preview 2011