plzh-CNenetdelvltnorues
Konkurs Wiedzy o Bursztynie zorganizowali gimnazjaliści z Żukowa

„Pomysłowość uczestników konkursu Szkoła na Bursztynowym Szlaku zdaje się być nieograniczona. Również tegoroczna edycja obfitowała w ciekawe pomysły i przedsięwzięcia” – podsumował Michał Kosior, wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

Choć regulamin wymaga zrealizowania co najmniej trzech pomysłów związanych z bursztynem, najbardziej gorliwi uczestnicy pochwalili się kilkunastoma! Były to m.in. wizyty w muzeach posiadających bursztynowe ekspozycje, spotkania z bursztynnikami, artystami oraz poławiaczami bursztynu, poznawanie i interpretacja legend, konkursy, warsztaty, filmy i prelekcje, wystawy, lekcje tematyczne oraz wykonywanie biżuterii zdobionej bursztynem.

Łącznie nadesłano 14 sprawozdań w formie tekstowej i prezentacji multimedialnych. Przy ocenie sprawozdań Kapituła konkursu zwracała szczególną uwagę na aspekty edukacyjne podjętych działań, oryginalność pomysłów, a także zaangażowanie szkoły, lokalnego środowiska oraz współpracę między jednostkami. Nie bez znaczenia były także walory artystyczne, jak również kreatywne i twórcze podejście do zagadnienia.

Jury po kilkugodzinnej dyskusji postanowiło przyznać 2 tytuły Szkoła na Bursztynowym Szlaku, 3 wyróżnienia oraz dodatkowe wyróżnienia.

TYTUŁ Szkoła na Bursztynowym Szlaku:

- Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Mikoszewie
- Gimnazjum nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieluniu

WYRÓŻNIENIE”

- Szkoła francuska w Gdyni ECOLE FRANÇAISE DE GDYNIA - ZWIĄZEK FRANCUZÓW ZAGRANICĄ UFE
- Zespół Szkolno – Przedszkolny w Boguszowie Gorcach
- Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle w Gdańsku

Wyróżnione przedsięwzięcie – za organizację konkursu Biżuteria jak z Bursztynu: Szkoła Podstawowa nr 4 w Elblągu
Wyróżnienia specjalne dla Szkół na Bursztynowym Szlaku, które konsekwentnie od kilku lat aktywnie uczestniczą w konkursie, a tegoroczne działania zasługiwały na wyróżnienie:
- Zespół Szkół Zawodowych Nr 9 w Gdańsku
- Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie

Kapituła Konkursu Szkoła na Bursztynowym Szlaku obradowała w składzie: Joanna Grążawska – kierownik Muzeum Bursztynu w Gdańsku; Bożena Murańska – przedstawicielka Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego; Ewa Rachoń – dyrektor targów Amberif i Ambermart; Elżbieta Sontag – pracownik Muzeum Inkluzji w Bursztynie UG, Agata Grzegowska – przedstawicielka Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej; Sylwia Lament – przedstawicielka Związku Miast i Gmin Morskich, w obecności Michała Kosiora wiceprezesa MSB.

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się we 25 października o godz. 11 w Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku.