plzh-CNenetdelvltnorues
Anna Orska - kolekcja biżuterii Machiny będzie prezentowana w ramach must have

W czasie tegorocznego Łódź Design Festival zobaczymy ponad 1100 obiektów autorstwa przeszło 642 projektantów z całego świata. Nie pozostaje nic innego jak zarezerwować sobie czas między 18 a 28 października.

Łódź Design Festival to największe w Polsce wydarzenie poświęcone tematyce wzornictwa i projektowania przygotowane przez Fundację Łódź Art Center. W ciągu pięciu lat zyskał on renomę na świecie i stał się miejscem spotkań dla znakomitych specjalistów i międzynarodowej publiczności. Na tegoroczne spotkanie składają się wystawy prezentujące najnowsze trendy w designie, spotkania z ludźmi – projektantami, autorytetami designu i młodymi talentami, projekcje filmów i panele dyskusyjne. Odbędzie się ono pod hasłem Świadomość – ma ono zwrócić uwagę na to, jak bardzo istotna w designie jest świadomość i jak wielorako można ją w odniesieniu do projektowania rozumieć: „Przez lata design był rozpatrywany w kategoriach świadomości funkcjonalnej i estetycznej. Dziś dyskutowane są nowe wymiary świadomości społecznej: ekologiczna, przestrzenna, materiałowa, transportowa… Można wymieniać w nieskończoność.”

Centralnym punktem Łódź Design są zawsze wystawy prezentujące najnowsze trendy w designie. W tym roku na trzech wystawach programu głównego zostaną zaprezentowane różne interpretacje tematu, a uzupełnieniem będzie szereg wystaw zlokalizowanych w wielu punktach miasta: muzeach, klubokawiarniach czy galeriach. Organizatorzy szczególnie polecają Splash! How Good Water Works przygotowaną przez Evana Marksa z Ecology Center i wystawę plebiscytu must have. Ciekawie zapowiadają się także wystawy Kto ty jesteś? (prezentacja prac projektantów urodzonych w latach 1950-85, którzy zajmują się różnych dziedzinami designu i mieszkają w różnych krajach), The Future is Stupid (prezentacja światowych megatrendów, design jako narzędzie do ulepszania rzeczywistości), Punkty widzenia – punkty siedzenia (jak zmiany społeczne wpływają na projektowanie), Open Programme (najciekawsze i najlepsze prace wyselekcjonowane ze zgłoszeń gotowych koncepcji wystaw).

Łódź Design Festival to także spotkania publiczności z ekspertami – projektantami, producentami i kuratorami reprezentującymi różne dziedziny i filozofie projektowania – na forach, warsztatach i projekcjach filmowych. Ciekawie zapowiada się spotkanie miłośników designu z projektantami w ramach Remade Market – będzie można nie tylko porozmawiać, ale i zakupić wyjątkowe przedmioty prosto od twórców. Warto będzie także spróbować swoich sił i skorzystać z możliwości samodzielnego tworzenia pod okiem rzemieślników, specjalistów w swoim zawodzie.

 Czy design to tylko tworzenie kolejnego przedmiotu, czy też sposób myślenia mogący oddziaływać na otaczającą nas rzeczywistość? Jak wpływa na nasze życie? Czy może zmieniać świat na lepsze? Łódź Design Festival, zadając te pytania, udowadnia, że ŚWIADOME projektowanie nie pozostaje obojętne na problemy współczesnego świata
i troszczy się o lepsze „tu i teraz”.