plzh-CNenetdelvltnorues

Galeria Bursztynek to nowe miejsce na mapie Warszawy, gdzie można nie tylko kupić nowoczesną biżuterię z bursztynem, ale także zobaczyć wystawę poświęconą historii powstawania bursztynu oraz pokaz obróbki tego kamienia.

„Zależało nam na tym, aby nie była to zwykła galeria z biżuterią bursztynową, jakich wiele na warszawskiej starówce. Decydując się na jej otwarcie, wiedzieliśmy już, że chcemy stworzyć miejsce, gdzie klient dowie się czegoś więcej o bursztynie” – wyjaśnia Stanisław Całka. Dlatego znaczną część galerii wypełniają gabloty z naturalnymi formami, inkluzjami oraz odmianami bursztynu, jak również z opisanymi jako takie imitacjami. Znajdziemy tam nawet „ilustrację” klasyfikacji bursztynu według Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników , czyli opisane przykłady bursztynu naturalnego, modyfikowanego, rekonstruowanego i prasowanego. Zainteresowani będą mogli prześledzić proces powstawania bursztynu oraz obejrzenia narzędzi, jakie dawniej służyły do jego obróbki. „W naszej galerii odwiedzający będą mieli również okazję obejrzenia sposobów obróbki tego pięknego kamienia. Mamy nadzieję, że dzięki tej inicjatywie wiele osób spojrzy na bursztyn w nieco odmieniony sposób” – zachęca Agata Całka. Dodatkową zachętą będzie z pewnością fakt, że nad poprawnością merytoryczną tej „muzealnej” części czuwała prof. dr hab. Barbara Kosmowska-Ceranowicz z Muzeum Ziemi PAN.  

W części handlowej dominują wyroby z kolekcji sygnowanych przez firmę Amber-Ring i jej właścicieli: Agatę i Stanisława Całków. Są tam zarówno wyroby zarówno dla miłośników klasycznej stylistyki, jak i nowoczesnego designu oraz unikatów. Głównie jest to biżuteria inspirowana naturą i zamknięta w prostych, geometrycznych, a przy tym bardzo efektownych formach. Część z oferowanych wyrobów jest zdobiona bursztynem prasowanym – w tej dziedzinie firma Amber-Ring ma bardzo duże doświadczenie. Jak twierdzi Stanisław Całka, stosowana przez niego metoda uplastyczniania bursztynu polega na ściśnięciu jednego lub kilku kawałków bursztynu do żądanego kształtu i pozwala zachować kwas bursztynowy, a więc i naturalne właściwości kamienia.