plzh-CNenetdelvltnorues

W IV Międzynarodowych Warsztatach Bursztynniczych Gdańsk 2012, które zostały zainaugurowane w poniedziałek 10 września, uczestniczy 5 projektantów z Belgii. Przez tydzień będą wykonywać prace z bursztynem – efekt będzie można zobaczyć na wernisażu w Galerii Styl 15 września.

Warsztaty zainaugurował otwarty dla publiczności wykład „Inspirujący Bursztyn. Wybrane aspekty projektowania” prof. Andrzeja Szadkowskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Przez kilka kolejnych dni projektanci z Belgii będą uczyć się obróbki i szlifowania bursztynu w pracowni doświadczonego mistrza złotnictwa i bursztynnictwa Zbigniewa Strzelczyka, a w wolnych chwilach zwiedzą Muzeum Bursztynu oraz inne atrakcje turystyczne Gdańska. W zaproszeniu projektantów pomagały Ambasada Belgii w Polsce oraz Ambasada RP w Brukseli.  

Warsztaty są organizowane w Gdańsku od 2009 roku. Ich podstawowym założeniem jest zainspirowanie bursztynem projektantów biżuterii z całego świata, którzy nigdy nie wykorzystywali w swojej twórczości tej żywicy. W pierwszej edycji uczestniczyli projektanci z Niemiec, Holandii i Australii, dwa lata temu Gdańsk gościł projektantów biżuterii z Hiszpanii, a rok temu – z Włoch. Warto nadmienić, że Gisbert Stach, uczestnik pierwszej edycji warsztatów, zdobył główną nagrodę w konkursie Amberif Design Award 2011.

Dotychczas międzynarodowe warsztaty bursztynnicze realizowane były w ramach projektu Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu ze środków Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku przy współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu. Przez dwa najbliższe lata dzięki działaniom konsorcjum „Bursztyn. Skarb Polski” warsztaty będą finansowane przez Ministerstwo Gospodarki ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ich organizatorem jest Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu.

IV Międzynarodowe Warsztaty Bursztynu
wernisaż: Galeria Amberstyl (Długie Pobrzeże 31, Gdańsk), 15 września, godz. 19.00