plzh-CNenetdelvltnorues
Faktoria w Pruszczu Gdańskim

Decyzją komisji, przedstawicieli środowiska turystycznego, jak i mediów regionalnych główną nagrodę w konkursie na najlepszy produkt turystyczny w woj. pomorskim zdobył zlokalizowany na terenie Pruszcza Gdańskiego Międzynarodowy Park Kulturowy Faktoria – zrekonstruowana osada handlowa z okresu wpływów rzymskich. 

W ocenie jurorów Faktoria łączy w sobie kilka funkcji: z jednej strony doskonale nawiązuje do tradycji kupieckich, jak i przebiegającego przez miasto bursztynowego szlaku handlowego, z drugiej bogata oferta kulturowa buduje wizerunek miasta, jako nowoczesnego i ekspansywnie rozwijającego się ośrodka. Faktoria handlowa, nawiązująca do lokalizacji miasta na starożytnym szlaku bursztynowym, została odrestaurowana zgodnie ze wskazaniami archeologicznymi na powierzchni ok. 1,5 ha, otoczona palisadą, wewnątrz której znajdują się drewniane budynki (chata wodza, hala targowa, chata kowala i chata bursztyniarza), warsztaty rzemieślnicze i stanowiska kupieckie. Otwarta w lipcu 2011 r., pełni funkcję skansenu prezentującego styl życia w czasach, kiedy kupcy rzymscy przybywali nad Bałtyk po bursztyn, specyficzną dla tego obszaru technikę obróbki „złota Bałtyku”, historię szlaku bursztynowego oraz uprawiany tutaj handel: niewolnikami, bursztynem, miodem, skórami itp. Jednocześnie jest także nowoczesnym centrum multimedialnym, gdzie odbywają się imprezy kulturalne i handlowo-targowe. Z założenia pomysłodawców Faktoria miała zwiększyć atrakcyjność kulturalną i turystyczną Pomorza – otrzymana nagroda z pewnością się do tego dodatkowo przyczyni.

Ex aequo drugie miejsce zdobyło Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku. Unikalne walory architektoniczne i przestrzenne wsi Swołowo zostały doskonale wykorzystane do eksponowania tradycji i kultury Pomorza, a także rozwoju oferty „Krainy w Kratę”. Natomiast uruchomione w ramach Centralnego Muzeum Morskiego interaktywne centrum edukacji morskiej to jedno z najnowocześniejszych obiektów nie tylko na Pomorzu ale także w Polsce.

Laureaci etapu regionalnego zgłoszeni zostaną do eliminacji ogólnopolskich, w ramach których walczyć będą o uzyskanie Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej, gwarantującego dostanie się do elitarnego grona topowych produktów Polski promowanych w ramach realizowanych przez POT kampanii krajowych i zagranicznych. „Z roku na rok wybór jest coraz trudniejszy. Oferta turystyczna regionu dynamicznie się rozwija, produkty odpowiadają aktualnym trendom, łącząc w sobie nowoczesne wykorzystanie unikalnych zasobów, ale przede wszystkim dostosowane są do preferencji i potrzeb różnych grup odbiorców. Niemniej jednak musieliśmy dokonać pewnej selekcji, wybraliśmy „perełki”, dzięki którym możliwe jest przełamanie bariery sezonowości” – przyznaje Krystyna Hartenberger-Pater, dyrektor biura PROT.

Komisja zdecydowała się również na uhonorowanie specjalnymi wyróżnieniami jeszcze dwóch inicjatyw wdrażanych przez prywatnych operatorów: Bursztynowego Integracyjnego Szlaku Konnego na Mierzei Wiślanej jako inicjatywy przeciwdziałającej wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych, oraz Kajakowego Tramwaju Wodnego – cyklicznie organizowanych spływów na rzece Słupi, a także Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach jako miejsca pielęgnowania kultury i tradycji Słowińców.

Oficjalne wręczenie nagród laureatom pomorskim będzie miało miejsce w trakcie trwania regionalnych Obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 28 września w Gdańsku natomiast na wyniki eliminacji krajowych będzie trzeba poczekać aż do jesieni.

źródło: PROT


Polecamy:


Wielkie otwarcie Faktorii