plzh-CNenetdelvltnorues

Warszawa doczekała się miejsca, gdzie można kupić nowoczesną wyselekcjonowaną biżuterię z bursztynem wiodących polskich firm i projektantów – to nowa galeria Piękne Rzeczy na Krakowskim Przedmieściu, którą prowadzi Bożena Marki.

Otwarta w lipcu galeria Piękne Rzeczy prezentuje nowatorskie wzornictwo biżuteryjne oraz niepowtarzalne prace polskich rzeźbiarzy. Jej właścicielka i pomysłodawczyni Bożena Marki wyselekcjonowała wyjątkową biżuterię z bursztynem. Znajdziemy tu wybrane projekty uznanych w dziedzinie designu firm NAC Amber i Art7, jak również wiodących w tej dziedzinie projektantów, m.in. Izabeli Gutowskiej, Arka Wolskiego, Piotra Zarańskiego czy Danuty Czapnik. Jak zapowiada właścicielka galerii, lista twórców z pewnością będzie się wydłużać, by pokazać zarówno mieszkańcom Warszawy, jak i odwiedzającym stolicę turystom całe piękno bursztynowych wyrobów. Kluczem ich doboru jest przede wszystkim elegancja i wytworność, oraz równowaga między ponadczasowością a nowoczesnością. „Piękne Rzeczy to galeria wyrobów ekskluzywnych prezentujących przede wszystkim urodę bursztynu i kreatywność polskich twórców. Cieszę się, że udało mi się stworzyć pierwsze takie miejsce w Warszawie” – podsumowuje Bożena Marki.

Bursztyn to całkiem nowy temat w ponad 20-letnim doświadczeniu galerystki w promowaniu polskiej sztuki, w tym w sposób szczególny biżuterii artystycznej (od wielu lat prowadzi galerię współczesnej biżuterii artystycznej i rzeźby przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie). Przyznaje, że bursztynu właściwie nie lubiła – do czasu, kiedy trójmiejska projektantka Danka Czapnik pokazała jej swoje prace, które ją zachwyciły. Kiedy szukała nowego pomysłu na rozwój, wybór padł właśnie na bursztyn: „Wiedziałam już, że powstają z niego naprawdę piękne rzeczy. I cały czas mam nadzieję, że będzie mnie napędzał do działania – w końcu jest to przecież energetyzujący kamień!”

Galeria Piękne Rzeczy
Krakowskie Przedmieście 39
Warszawa