Wojciech Mazolewski i Tymon Tymański na nocnym koncercie w Muzeum Bursztynu

„To zjawiskowy instrument, do tego przepiękny wizualnie. Gra na nim była dla mnie czystą przyjemnością” – powiedział Wojciech Mazolewski po koncercie na bursztynowej gitarze, jaki dał we wrześniu na dziedzińcu Muzeum Bursztynu. Nadal trwa zbiórka funduszy na zakup gitary do zbiorów tej placówki.

„Kiedy zostałem poproszony o zagranie na tym wyjątkowym instrumencie, wiedziałem, że potrzebuję całkiem nowego utworu na wyrażenie zarówno jego, jak i siebie oraz moich emocji z nim związanych. Tak właśnie powstała Bursztynowa Rapsodia” – wspomina kompozytor. Tłumaczy, że początek utworu jest trochę etniczny, ale w dalszej części staje się „morsko-romantyczny”. „Komponując go, chciałem oddać wszystko to, czym nasiąkłem, mieszkając nad Bałtykiem – stąd ten romantyzm, ale i otwarcie na świat, jakiego uczy wielokulturowy Gdańsk” – wyjaśnia.  

„Bursztynowa Rapsodia” została dotychczas zagrana tylko jeden raz – podczas finisażu wystawy „Szeptem” w Muzeum Bursztynu w Gdańsku we wrześniu tego roku. Na bursztynowej gitarze elektrycznej „Fender Stratocaster” z mostkiem Schallera zagrali Wojciech Mazolewski i Tymon Tymański. Pierwowzór pochodzi z 1954 r., ten model z 2000 r. i został wykonany z drewna klonowego i bursztynu naturalnego w pracowni muzyka i bursztynnika Walentego Rybaka z zachowaniem zasad sztuki lutniczej. Do wykonania gitary potrzebne było niespełna 15 kg surowca, z którego po obróbce zostało ok. 2,5 kg, i prawie rok pracy  profesjonalnego lutnika.

Muzeum Bursztynu planuje zakup bursztynowej gitary do swoich zbiorów, by – jak przekonuje kierownik muzeum Joanna Grążawska – „pokazywać ją jako wysokiej klasy atrakcję i kolejny dowód na to, jak wiele interesujących rzeczy można z bursztynu wykonać”. Placówka nie dysponuje jednak wystarczającą kwotą na zakup tego eksponatu. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników prowadzi koleżeńską, imienną zbiórkę funduszy na ten cel. Pieniądze można wpłacać na specjalne konto:

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, ul. Beniowskiego 5, 80-382 Gdańsk
Numer wydzielonego rachunku: 23 1050 1764 1000 0090 7095 5126 z dopiskiem „bursztynowa gitara”.

Czy usłyszymy jeszcze kiedyś „Bursztynową Rapsodię”? Wiele wskazuje na to, że tak: „To wdzięczna kompozycja, którą można zinterpretować na wiele sposobów. Myślę o większej formie, która mogłaby być wykonywana nawet przez orkiestrę” – zapowiada Wojciech Mazolewski. Miejmy nadzieję, że uda się ten utwór wykonać na bursztynowej gitarze – eksponacie należącym do Muzeum Bursztynu i w siedzibie tej placówki. „W Katowni, a może i w nowej lokalizacji na Wyspie Spichrzów” – dodaje kompozytor.


Polecamy:

Bursztynowa gitara dla Muzeum Bursztynu