plzh-CNenetdelvltnorues
Paszport Bursztynowy umieszczono w Kapsule Czasu

W Kapsule Czasu umieszczonej na wieży gdańskiego Ratusza Głównego i adresowanej do przyszłych pokoleń umieszczono m.in. Paszport Bursztynowy oraz kartę VIP do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Okazją ku temu stał się montaż odnowionego szczytu hełmu wieży Ratusza Głównego Miasta z figurą króla Zygmunta Augusta pod koniec sierpnia br. Kapsuła Czasu to specjalnie przygotowany pojemnik, w którym umieszczono przedmioty związane z Gdańskiem: zestaw gadżetów przygotowany przez Urząd Miasta, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną. Do Kapsuły włożono też przesłanie Prezydenta Pawła Adamowicza do przyszłych mieszkańców miasta.

Wśród tych przedmiotów nie mogło zabraknąć symboli związanych z bursztynem – kamieniem silnie kojarzonym właśnie z Gdańskiem – Światową Stolicą Bursztynu. Świadectwem jego obecnej roli w rozwoju miasta ma być Paszport Bursztynowy – dwujęzyczny poradnik konsumencki o bursztynie i wyrobach jubilerskich z jego wykorzystaniem. Informacje w nim zawarte mają chronić klientów przed zakupem falsyfikatów i imitacji bursztynu oraz wspierać stosowanie dobrych praktyk handlowych w sklepach i galeriach dystrybuujących biżuterię. 

Ponadto w Kapsule znalazły się: Talar Gdański – okolicznościowa moneta wydana w czerwcu 2009 r. z okazji 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w pokomunistycznej Polsce; Karta do kultury – karta biblioteczna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku; Karta VIP Muzeum Historycznego Miasta Gdańska – uprawniająca do darmowego wejścia do sześciu oddziałów Muzeum, w tym Muzeum Bursztynu; bilety komunikacji miejskiej w Gdańsku; zdjęcie mieszkańców miasta zrobione na ulicy Długiej podczas Światowego Zjazdu Gdańszczan 2010; pendrive Gdańsk 2012 – zawierający pozdrowienia przesłane z kosmosu z okazji otwarcia PGE Areny; skrót najważniejszych informacji znalezionych na portalach informacyjnych ogólnopolskich i regionalnych w polskim Internecie i kopię zdjęcia ze Światowego Zjazdu Gdańszczan. Listę zamykają drobne gadżety związane z Gdańskiem: smycz „Jestem z Gdańska”, magnes „Euro 2012”, „Miasto-Gospodarz Gdańsk”, maskotka przedstawiająca lwa z flagą Gdańska na koszulce i dwie przypinki: jedna z flagą Gdańska i napisem „Jestem z Gdańska”, natomiast druga z logo Gdańska na Euro 2012.