plzh-CNenetdelvltnorues
Muzeum Bursztynu planuje zakup jednej z pięciu unikatowych gitar z bursztynu

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników prowadzi koleżeńską zbiórkę funduszy, które zostaną przekazane Muzeum Bursztynu w Gdańsku na zakup bursztynowej gitary. 9 września na specjalnej imprezie dla gości targów bursztynu Ambermart zagra na niej Tymon Tymański.

Muzeum Bursztynu zdecydowało się na zakupienie gitary do własnych zbiorów. „Chcemy ją nadal pokazywać jako wysokiej klasy atrakcję i kolejny dowód na to, jak wiele interesujących rzeczy można z bursztynu wykonać” – przekonuje kierownik muzeum Joanna Grążawska.

Niestety, placówka nie dysponuje wystarczającą kwotą na zakup, dlatego Stowarzyszenie Bursztynników zdecydowało o zorganizowaniu koleżeńskiej, imiennej zbiórki funduszy na ten cel. „Chcemy w ten sposób wesprzeć starania Muzeum Bursztynu o nowe eksponaty” – wyjaśnił kierownik biura MSB Michał Kosior. Wpłaty i deklaracje wpłat będą przyjmowane podczas targów Ambermart (8-10.09.2011) w Gdańsku oraz na zaplanowanym na 9 września w Muzeum Bursztynu finisażu wystawy biżuterii Art7 „Szeptem”. Pieniądze można wpłacać także na specjalne konto:

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, ul. Beniowskiego 5, 80-382 Gdańsk
Numer wydzielonego rachunku: 23 1050 1764 1000 0090 7095 5126 z dopiskiem „bursztynowa gitara”.

Gitara wykonana z bursztynu naturalnego jest prezentowana w tym gdańskim muzeum od 2006 i wypożyczona zaraz po premierze na targach Ambermart. Została ona – podobnie jak i jej pozostałe cztery siostry – wykonana z zachowaniem zasad sztuki lutniczej w pracowni muzyka i bursztynnika Walentego Rybaka. Jest to gitara elektryczna „Fender Stratocaster” z mostkiem Schallera. Ten model gitary powstał w 1954 r. i jest do dziś produkowany z drobnymi modyfikacjami. Bursztynowy model powstał w 2000 r. z drewna klonowego i bursztynu naturalnego. Do wykonania gitary potrzebne było niespełna 15 kg surowca, z którego po obróbce zostało ok. 2,5 kg, i prawie rok pracy  profesjonalnego lutnika.