Laureaci konkursu "Szkoła na Bursztynowym Szlaku"

25 października w gdańskim Muzeum Bursztynu zostały rozdane nagrody w drugiej edycji konkursu Szkoła na Bursztynowym Szlaku. Według przesłanych przez 22 szkoły sprawozdań udział w projektach związanych z konkursem wzięło co najmniej 6 000 uczniów i 100 nauczycieli.

Kapituła konkursu w składzie: Elżbieta Sontag – kierownik Muzeum Inkluzji w Bursztynie UG (przewodnicząca), Joanna Grążawska – kierownik Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Ewa Rachoń – komisarz targów bursztynu Amberif i Ambermart, Krystyna Hartenberger-Pater – zastępca dyrektora biura Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, prof. dr hab. Ryszard Szadziewski – przewodniczący Światowej Rady Bursztynu, Grzegorz Walczukiewicz – dyrektor biura Związku Miast i Gmin Morskich dokonała wnikliwej analizy nadesłanych sprawozdań ze zrealizowanych w ramach konkursu przedsięwzięć i przyznała 5 tytułów „Szkoła na Bursztynowym Szlaku”, 4 wyróżnienia oraz 3 dodatkowe nagrody indywidualne za konkretne, wybrane elementy projektów.

Tytuł „Szkoła na Bursztynowym Szlaku” otrzymały: IV Liceum Ogólnokształcące z Kalisza – nagroda główna, Szkoła Podstawowa w Jantarze, Szkoła Podstawowa nr 86 i Gimnazjum nr 4 z Gdańska (Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 4), Zespół Szkół Samochodowych z Gdańska, XV Liceum Ogólnokształcące z Gdańska. Wyróżnione zostały: Zespół Szkół w Sztutowie, Szkoła Podstawowa nr 80 z Gdańska, Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 5 z Gdańska, Zespół Szkół Zawodowych nr 9 z Gdańska.

Kapituła zaproponowała również nagrody indywidualne – wyróżnienie konkretnych przedsięwzięć: Szkoła Podstawowa nr 12 z Gdańska – za prace literackie, Szkoła Podstawowa nr 17 z Gdańska – za zorganizowanie przeglądu form teatralnych, Gimnazjum nr 16 z Gdyni – za działalność szkolnego koła miłośników bursztynu.

Według przesłanych przez szkoły sprawozdań udział w projektach związanych z konkursem wzięło co najmniej 6 000 uczniów i 100 nauczycieli.

Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o bursztynie – jego walorach, znaczeniu dla rozwoju kultury, sztuki, nauki, jego nierozerwalnych związkach z przyrodą i wpływie na historię Gdańska lub innych miast Szlaku Bursztynowego. Zgodnie z regulaminem uczestnicy podejmują działania mające na celu popularyzowanie wiedzy o bursztynie w nieograniczonym zakresie. W nadesłanym planie realizacji działań należało uwzględnić minimum trzy różne akcje edukacyjne, jednak inwencja uczestników wybiegała znacznie dalej. Zakres działań konkursowych sięgał od lekcji muzealnych, przez opracowywanie informacji o bursztynie, wizyty w zakładach bursztynniczych, działalność kół miłośników bursztynu, organizację szkolnych i międzyszkolnych konkursów wiedzy o bursztynie oraz dni bursztynu, po angażowanie lokalnej społeczności.

Sponsorami nagród w drugiej edycji konkursu były: Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska, Związek Miast i Gmin Morskich, Muzeum Bursztynu Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Międzynarodowe Targi Gdańskie, Firma Gdańsk Transport Company – operator bursztynowej autostrady A1, Drapikowski Studio oraz w firma PROGMAN Software – wiodący producent oprogramowania dla szkół. Konkurs został objęty patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

Organizatorzy konkursu – X Liceum Ogólnokształcące z Gdańska oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników – po raz trzeci zapraszają do udziału szkoły ze wszystkich województw leżących na trasie antycznego szlaku bursztynowego. Regulamin kolejnej edycji ma zostać ogłoszony już niebawem.

Polecamy prezentację Elżbiety Sontag (załącznik do pobrania, 5.50 MB), w której znajdą Państwo szczegółowe działania podejmowane przez uczestników konkursu Szkoła na Bursztnowym Szlaku 2010.