Siedemnaście edycji targów bursztynu w Gdańsku daje satysfakcję nie tylko wystawcom i kupcom, lecz także ludziom nauki z różnych stron świata i różnych naukowych dyscyplin.

984_1

Mogą oni bowiem zaprezentować na seminariach, od początku towarzyszących Amberifowi, swoje najnowsze osiągnięcia i to nie tylko w wąskim kręgu naukowym, ale i przedsiębiorcom, jak też coraz liczniej uczestniczących w seminaryjnych dyskusjach młodym miłośnikom bursztynu.

W przeciwieństwie do rozmaitych doraźnych atrakcji towarzyszącym targom dorobek seminariów naukowych jest trwały, gdyż jest utrwalany w postaci streszczeń w corocznych polskich i angielskich zeszytach, a co parę lat w obszernych tomach z serii „Bursztyn – poglądy, opinie” także w dwu wersjach językowych: polskiej i angielskiej. W tym roku otrzymamy nowy, atrakcyjny tom obejmujący dorobek lat 2004-2009.

W sobotę 13 marca br. o godzinie 10.00 rozpocznie się najliczniej jak dotąd obsadzone przez kompetentnych badaczy seminarium na temat BURSZTYN W GEOLOGII I ARCHEOLOGII. Dziewięcioro geologów z pięciu krajów przedstawi cztery mało dotąd znane (nawet w wąskim kręgu specjalistów) wiadomości o niezwykłych żywicach kopalnych. W części egzotycznych: jak na przykład z Fushun w północno-wschodnich Chinach oraz z kredowych i jurajskich (najstarszych wiekiem) złóż w górach Libanu. Ale także bliższych nam nowych znalezisk krancytu w pobliżu Lipska (Niemcy). Na seminarium poświęconym tym żywicom można będzie nie tylko posłuchać ale i zobaczyć je w naturze, a z referentami – chińskimi, libańskimi, francuskimi, niemieckimi i polskimi profesorami i doktorami nauk – podyskutować.

Bliższa naszym czasom i praktyce zawodowej producentów i artystów będzie druga część seminarium poświęcona archeologii. Warto posłuchać i popytać prof. Janusza Czebreszuka, który przedstawi związki kultury mykeńskiej na helleńskim Pelopenezie z plemionami osiadłymi nad Zatoką Gdańską. Może nie tylko na temat tych związków ale i doświadczeń profesora z jego własnych prac archeologicznych na Kujawach i w Wielkopolsce, uwieńczonych prawdziwymi skarbami zabytków bursztynowych z pradziejów. Równie bliskie środowisku pomorskiemu, choć jeszcze szerzej nieznane, są wyniki prac dr. Grzegorza Stasiełowicza z Elbląga.

Kalisz na głównym szlaku bursztynowym z czasów cesarstwa rzymskiego zostanie zaprezentowany przede wszystkim wizualnie – w postaci zrekonstruowanego drewnianego wozu rzymskiego kupców, którzy przemierzali tysiące kilometrów trudnego szlaku z Italii przez Alpy i bezdrożne, bezludne puszcze.

Joanna Grążawska z Muzeum Bursztynu w Gdańsku zaskoczy prawie wszystkich. Gdańsk, który jeszcze parę lat temu nie mógł pochwalić się ani jednym zabytkiem nawet z nieodległych czasów nowożytnych, teraz ma wyroby Etrusków, znacznie wcześniejsze od rzymskich i unikalne w kolekcjach światowych.

Wstępem do seminarium będzie referat Wiesława Gierłowskiego o dorobku i wszechstronnych kwalifikacjach w dziedzinie bursztynu, zamordowanego z końcem ubiegłego roku rosyjskiego mistrza i badacza Aleksandra Żurawlowa – z opisem jego odkryć w dziedzinie metod konserwacji i rekonstrukcji zabytków nowożytnych, patentów na klejenie i barwienie bursztynu substancjami organicznymi oraz konstrukcji wielkich obiektów czysto bursztynowych, bez szkieletów drewnianych czy też metalowych.

Do pobrania: program seminarium Amberif 2010


Fot. Naszyjnik, Etruria, VI w. p.n.e wykonany z 84 paciorków ciemnoczerwonego bursztynu (ze zbiorów Muzeum Bursztynu w Gdańsku)