plzh-CNenetdelvltnorues

27 października w Muzeum Bursztynu zostały ogłoszone wyniki Konkursu Szkoła na Bursztynowym Szlaku – tytułem tym będzie się posługiwać Zespół Szkół w Tujsku.

884_1Konferencja i prace

Zanim jednak zostały ogłoszone oficjalne wyniki w Muzeum Bursztynu, w Urzędzie Rady Miasta miała miejsce prezentacja zgłoszonych na konkurs prac oraz konferencja, w czasie której uczestnicy wysłuchali prezentacji o starożytnym bursztynowym szlaku (Marcin Stąporek), Bursztynowym Portalu amber.com.pl (Anna Sado), projekcie „Pomorski Szlak Bursztynowy (Krystyna Hartenberger-Pater, PROT), projekcie „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu” (Robert Pytlos). Podsumowania konkursu „Szkoła na Bursztynowym Szlaku” dokonała Elżbieta Sontag, a Małgorzata Befinger opowiedziała o dokonaniach koła wiedzy o bursztynie „Bursztynek”, działającym od 13 lat w X LO w Gdańsku.

Zgłoszone na konkurs prace miały bardzo różne formy, były to m.in. prezentacje na płytach CD, prace plastyczne, plakaty, fotografie, albumy, utwory literackie, scenariusze lekcji, kolekcje i pokazy mody. Jak podkreślała w swoim wystąpieniu na konferencji Elżbieta Sontag, najbardziej kreatywne i zaskakujące były prace uczniów szkół podstawowych, najbardziej ujmujące prace przedszkolaków. Patrząc na ich dokonania, trzeba jednak pamiętać i o nauczycielach, którzy zainicjowali i zrealizowali te projekty. Jury rzeczywiście miało niełatwe zadanie, oceniając skalę podejmowanych inicjatyw, pomysłowość, poziom merytoryczny oraz determinację w ich realizacji.

Wręczenie nagród

Konkurs, którego organizatorem jest X LO w Gdańsku a koordynatorem Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, stał się ważnym wydarzeniem w życiu miasta i regionu. Patronatem objęli go Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, Pomorski Kurator Oświaty, Muzeum Inkluzji w Bursztynie UG, Muzeum Bursztynu i Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna. Partnerami i sponsorami byli: Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Związek Miast i Gmin Morskich, Muzeum Bursztynu, Międzynarodowe Targi Gdańskie, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Gdańsk Transport Company (operator bursztynowej autostrady A1), Fundacja Gdańska oraz gdańskie firmy: Golden Amber, Art 7, Drapikowski Studio, Image Silver. Ale to nie koniec tej wyliczanki – w samej uroczystości wręczenia nagród w Muzeum Bursztynu wzięli osobiście udział: dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Adam Koperkiewicz, wicemarszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, zastępca prezydenta Gdańska Andrzej Bojanowski, przedstawiciel Pomorskiego Kuratora Oświaty Marek Nowicki, kierownik PR GTC SA (Bursztynowa Autostrada A1) Ewa Łydkowska i Krystyna Hartenberger-Pater – zastępca dyrektora biura PROT.

Kapituła Konkursu w składzie: Joanna Grążawska – kierownik Muzeum Bursztynu w Gdańsku (przewodnicząca), Ewa Rachoń – dyrektor targów bursztynu Amberif i Ambermart, Elżbieta Sontag – kierownik Muzeum Inkluzji w Bursztynie UG oraz Robert Pytlos – pełnomocnik Prezydenta Gdańska ds. bursztynu, dokonała analizy 24 nadesłanych sprawozdań ze zrealizowanych w ramach konkursu przedsięwzięć. Wśród nich było tak wiele naprawdę interesujących, że postanowiono przyznać 4 tytuły „Szkoła na Bursztynowym Szlaku” oraz 7 wyróżnień, a także 2 wyróżnienia za konkretne, wybrane elementy projektów.

Pozaregulaminowe wyróżnienia za konkretne, wybrane elementy projektów powędrowały do XV LO w Gdańsku za kolekcję „amber fashion street” oraz Publicznego Gimnazjum im. Jana Heweliusza w Żukowie za skecz „Amando”. Wyróżnienia przyznane zostały następującym szkołom: SP nr 17 z oddziałami Integracyjnymi im. Bronisława Koszutskiego w Kaliszu, SP nr 80 im. Budowniczych Portu Północnego w Gdańsku, SP w Jantarze, SP nr 86 w Gdańsku, SP im. Leopolda Staffa we Włynkówku, SP nr 14 w Gdańsku i Zespołowi Szkół Samochodowych w Gdańsku. Kapituła przyznała 4 tytuły „Szkoła na Bursztynowym Szlaku” dla: SP nr 12 w Gdańsku, Publicznego Gimnazjum im. Jana Heweliusza w Żukowie i III Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Kaliszu. Nagrodę Główną i tytuł „Szkoła na Bursztynowym Szlaku 2009” otrzymał Zespół Szkół w Tujsku.

Regulamin II edycji konkursu Szkoła na Bursztynowym Szlaku zostanie ogłoszony już w listopadzie. Organizatorzy liczą na co najmniej równie duże zainteresowanie oraz ciekawe, nowatorskie pomysły.

Wcześniejsze wiadomości na ten temat:
Wręczenie nagród w konkursie Szkoła na Bursztynowym Szlaku

Zdjęcie: Przedstawiciele Zespołu Szkół w Tujsku odbierali nagrodę i tytuł "Szkoły na Bursztynowym Szlaku". Fot. Monika Zdroik