25 lipca w Gdańsku odbyło się uroczyste otwarcie Jarmarku św. Dominika. Jedną z atrakcji imprezy są prezentacje handlowe biżuterii i przedmiotów z bursztynem. Jarmark potrwa do 16 sierpnia.

W sobotę kupcy Jarmarku Świętego Dominika symbolicznie przejęli władzę nad miastem. Rozpoczęła się jedna z największych w Europie plenerowych imprez handlowych. W imieniu kupców Andrzej Spiker, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, odebrał klucze do bram miasta od prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, ubranego w łańcuch ozdobiony żółtymi bursztynami. Wielki handel odbywa się na ulicach Głównego Miasta, m.in. Szerokiej, świętego Ducha, Straganiarskiej, Warzywniczej, Szerokiej, Grobla I i Grobla II. Stanęło tu w sumie ponad tysiąc kupieckich kramów. Kupcy przyjechali do Gdańska z całej Polski, a także z Austrii, Izraela, Litwy, Łotwy, Niemiec, Szwecji i Uzbekistanu.

Kilkadziesiąt stoisk z bursztynem

W tym roku wśród stoisk handlowych oferujących zarówno wyroby codziennego użytku, jak i sztukę ludową, rękodzieło, jak zwykle znajduje się kilkadziesiąt stanowisk z bursztynową biżuterią oraz przedmiotami dekoracyjnymi z bursztynem. Nic więc dziwnego, że wielu gościom i mieszkańcom ta impreza kojarzy się z bursztynem. Wśród nich Iwona Guzowska, sportsmenka i posłanka na Sejm RP, która w lokalnej prasie określiła Jarmark św. Dominika „prawdziwym bursztynem w koronie Gdańska". Organizatorzy jarmarku zapraszają miłośników bursztynu w okolice ulic św. Ducha, Długie Pobrzeże i Piwnej, gdzie rozlokowanych będzie 26 firm bursztynniczych i ponad 40 innych warsztatów rzemieślniczych i pracowni autorskich oferujących wyroby ze srebra, kamieni kolorowych i bursztynu.

Najstarsza i największa impreza handlowa w plenerze

Gdański Jarmark św. Dominika to zdecydowanie największa, najstarsza i najsłynniejsza impreza kulturalno-handlowa w Polsce, która z 33 letnią przerwą zapoczątkowaną drugą wojną światową odbywa się już od 746 lat. Od 1996 roku jarmark jest organizowany przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA, organizatora największych na świecie targów bursztynu Amberif oraz targów Ambermart. Impreza rozpoczyna się zawsze pod koniec lipca i trwa do połowy sierpnia. W trakcie jarmarku przewidziano wiele imprez kulturalnych, będą między innymi koncerty, pokazy tańca, spektakle teatralne i wystawy. Tradycyjnie już odbędą się: święto chleba, chrzest drukarza, dzień rycerstwa i dzień sportu.


Zdjęcia: Prezydent Paweł Adamowicz ubrany w łańcuch ozdobiony żółtymi bursztynami przekazał kupcom klucze do bram miasta (na górze). Tradycyjnie otwarcie Jarmarku św. Dominika uświetniła historyczna parada (na dole).