plzh-CNenetdelvltnorues
Wozy kupców pełne bursztynu, przeprawiające się przez Wartę w eskorcie rzymskich najemników – według takiego scenariusza powstaje widowisko historyczne w Koninie.

Spektakl przygotowuje grupa rekonstrukcyjna, która pod koniec czerwca br. zawiązała się w mieście nad Wartą z inicjatywy Obywatelskiego Projektu Promocji Konina "Konin-Setidava1850". Pomysłodawcą inicjatywy jest Tomasz Andrzej Nowak, który w maju br. uczestniczył w I Forum Miast Szlaku Bursztynowego w Gdańsku organizowanym pod patronatem portalu www.amber.com.pl.

Setidava na mapie Ptolemeusza

Skąd zainteresowanie bursztynem w Koninie. Nazwa Setidava pojawia się obok Calisii i Auscaucalis na mapie rzymskiego geografa Ptolemeusza jako jedna z osad na szlaku bursztynowym. Naukowcy od lat spierają się o ich położenie, ale wielu lokuje Setidavę właśnie w okolicy Konina. 3 kwietnia 2009 roku odbyła się w konińskim Ratuszu sesja popularno-naukowa wokół znaczenia ptolemejskiej nazwy miejscowej Setidava. Jej uczestnicy wyrazili zainteresowanie wytyczeniem lądowej drogi turystycznej, która pokrywałaby się z przebiegiem rzymskiego szlaku handlowego, którym dostarczano cenny surowiec znad Morza Barbarzyńców do Cesarstwa Rzymskiego ( na odcinku dzisiejszych miast Kalisz – Konin – Inowrocław).

Pierwsze spotkanie

Pierwsze spotkanie grupy odbyło się 25 czerwca 2009 roku w konińskiej Bibliotece. W czasie spotkania wygłoszono referat, pt. „Konin na Szlaku Bursztynowym” oraz projekt rekonstrukcji przeprawy przez Wartę. Następnie zawiązano Konińską Grupę Rekonstrukcyjną a jej pierwsi uczestnicy postanowili się komunikować ze sobą za pomocą forum: www.setidava.fora.pl

Inscenizacja już we wrześniu 2010 roku

Pomysłodawcy projektu chcą, aby inscenizacja przeprawy kupców przez Wartę doszła do skutku we wrześniu przyszłego roku na łąkach nieopodal mostu Unii Europejskiej. Sam most stałby sie wtedy olbrzymią galerią widokową, z której plenerowy spektakl mogłoby oglądać kilka tysięcy osób. Jak twierdzi Adam Wojterkowski, koordynator Konińskiej Grupy Rekonstrukcyjnej, widowisko ma być imprezą cykliczną tak jak Świętokrzyskie Dymarki, czy Festyn Słowiański w Lądzie. Jego zdaniem nastąpiło ożywienie zainteresowania tematyką szlaku bursztynowego i Konin podobnie jak Kalisz lub Inowrocław musi wykorzystać bursztyn do promocji miasta.

Podpis do fot. Tak wyglądał rzymski wóz do przewozu osób w 380 roku po Chrystusie.