plzh-CNenetdelvltnorues
1 lipca została oficjalnie otwarta Galeria i Manufaktura Bursztynu w gdańskim Muzeum Bursztynu. To prestiżowe miejsce wygrała w przetargu firma S&A Bursztynowa Biżuteria. Kontrola rzeczoznawców, ścisłe oznaczenia odmian bursztynu, biżuteria artystów pokazywanych w muzeum i świetnie zaaranżowany warsztat bursztynniczy to nowości wśród gdańskich galerii z bursztynem.

Niemożliwe stało się możliwe


Od początku istnienia Muzeum Bursztynu mówiło się o potrzebie zorganizowania punktu handlowego oraz miejsca z profesjonalnym pokazem obróbki bursztynu w przyziemiach gdańskiego barbakanu, w którym mieści się to najpopularniejsze gdańskie muzeum. W marcu bieżącego roku ogłoszony został przetarg na najemcę pomieszczeń, w którym decydowała nie tylko cena, lecz także ilość atrakcji, jakimi najemca może wzbogacić ofertę placówki. Pod koniec maja przetarg został rozstrzygnięty – wygrała oferta firmy S&A, firmy ze ścisłej czołówki kreującej trendy i nowe spojrzenie na bursztyn, a także jednego z największych donatorów muzeum. Adam Pstrągowski, prezes S&A, powiedział podczas otwarcia, że udała się rzecz zdawałoby się niemożliwa: w mniej niż miesiąc to zabytkowe i chronione przez konserwatora zabytków wnętrze zostało przystosowane do ekspozycji, handlu i pokazów jubilerskich.

Tego jeszcze nie było


O wyjątkowości tego miejsca stanowi nie tylko bardzo atrakcyjna lokalizacja, lecz również narzucone przez muzeum wytyczne dotyczące ekspozycji, stosunku ilościowego bursztynu naturalnego i poprawianego, jego widoczne oznaczenia zgodne z wprowadzoną kilka lat temu i jak na razie wzorcową klasyfikacją bałtyckiego bursztynu Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, udostępnieniu towaru wyrywkowym kontrolom rzeczoznawców wskazanych przez Muzeum Bursztynu, oferta biżuterii artystów, których prace eksponowane są w muzeum, oraz odpowiednie przeszkolenie personelu. Nawiasem mówiąc, część tych wytycznych powinna stać się normą we wszystkich sklepach z bursztynem – skończyłby się problem z nierzetelnymi lub słabo wyedukowanymi i nieuczciwymi sprzedawcami czy niedoinformowanie klientów, czym jest i w ilu odmianach bursztyn występuje. Z dużym zaskoczeniem odwiedzających to miejsce spotyka się nowoczesny sposób ekspozycji biżuterii, której większość dostępna jest w otwartych gablotach. Można ją wziąć do ręki, dotknąć i przymierzać. Pozytywne zdziwienie wzbudza także umieszczenie nazwisk twórców przy ich małych dziełach sztuki. Taka, wydawałoby się podstawowa informacja, wciąż jest bardzo mało popularna, gdyż większość sklepów sprzedaje biżuterię w anonimowej postaci.

Pokazy obróbki bursztynu

W Galerii S&A działa Manufaktura Bursztynowa – również element narzucony umową przez muzeum. Jest to miejsce z zaaranżowanym warsztatem bursztynniczym, w którym prowadzone są pokazy obróbki bursztynu oraz ręcznej pracy nad biżuterią. Wytrwali oglądający mogą zobaczyć cały proces przygotowania kamieni bursztynowych i ich zakuwania w pierścionkach i innych formach złotniczych. Obsługujący Manufakturę Bursztynu Włodzimierz Luks zapowiada, że chętni będą mogli spróbować swoich sił w szlifowaniu i polerowaniu kamieni. Dodatkowo będą tu wykonywane usługi naprawy biżuterii. Umiejscowiona w przyziemiu Galeria z Manufakturą Bursztynu będzie atrakcyjnym zwieńczeniem wizyty w Muzeum Bursztynu, a dla wszystkich tych, którzy nie są w stanie pokonać średniowiecznych, wielopiętrowych wnętrz muzeum, będzie doskonałym miejscem, by zapoznać się ze współczesnym wzornictwem biżuterii bursztynowej, pięknymi odmianami kolorystycznymi bałtyckiego złota oraz jego obróbką.

Zdjęcia: Galeria S&A i Manufaktura Bursztynu w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Fot. Michał Kosior