plzh-CNenetdelvltnorues
W czasach kryzysu inwestorzy pozbywają się akcji na rzecz złota, dzieł sztuki i okazów numizmatycznych. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się złote monety z bursztynem z serii „Amber Route”.

Ta piękna seria liczyć będzie osiem okazów numizmatycznych o nominale 5 dolarów, upamiętniających miasta leżące na najkrótszej trasie łączącej w okresie starożytnego Rzymu wybrzeża Adriatyku i Bałtyku, przez które przebiegał słynny „Bursztynowy Szlak”: Kaliningrad (Rosja) i Gdańsk (Polska), Elbląg (Polska) i Wrocław (Polska), Stare Hradisko (Czechy) i Szombathely (Węgry), Carnuntum (Austria) oraz Akwilea (Włochy). Monety z tej serii wyraźnie nawiązują tematyką i wyglądem do monety „Szlak bursztynowy z 2001 roku”, wyemitowanej w nakładzie 30 tysięcy sztuk, która okazała się wielkim hitem numizmatycznym i inwestycyjnym. Ciekawy temat, ekstremalnie niski nakład, urzekający szczegółami projekt oraz przyciągający uwagę bursztyn to atuty tej serii.

2 monety w roku


Na rynku ukazują się w roku dwa okazy z tej serii o masie 15 gram (złoto Au 900 + bursztyn, średnica – 27 mm) w nakładzie tylko 2 tysięcy każdy. W sierpniu 2008 roku wyemitowano monetę „Kaliningrad”, która na wielu aukcyjnych portalach numizmatycznych jest już niedostępna i osiąga cenę ok. 2000 złotych. Emisję drugiej monety z tej serii zatytułowanej "Gdańsk" firmy Niue Island (emitent) i Mennica Państwowa S.A. (producent) zapowiadają na grudzień tego roku. Jej cena w przedsprzedaży kształtuje się w granicach 2300 – 2500 zł. Kolejne monety z tej serii mają pojawić się na rynku w następnym roku: „Elbląg” (kwiecień 2009) oraz „Wrocław” (październik 2009). W 2010 roku będą dostępne w sprzedaży monety: „Stare Hradisko”i „Szombathely”.

Srebrne jednodolarówki


Dla inwestorów z mniej okazałym portfelem emitent w ramach tej serii przygotował srebrne oksydowane kolekcjonerskie monety w nakładzie 10 tysięcy sztuk każda o nominale 1 dolara i wadze 28,28 gram (srebro Ag 925 i bursztyn, średnica 38,61 mm). Monety srebrne „Kaliningrad” i „Gdańsk” można kupić na internetowych aukcjach numizmatycznych w cenach 450 – 490 zł (pierwsza z nich) oraz od 199 zł wzwyż (druga).

Popularyzowanie wiedzy o szlaku bursztynowym


Dodatkową korzyścią dla branży bursztynniczej jest informacja towarzysząca emisji i sprzedaży serii monet z bursztynem popularyzująca historię szlaku bursztynowego. W materiałach promocyjnych czytamy m.in: „początkowo bursztyn był przedmiotem wymiany handlowej, w której pośrednikami byli Celtowie. Pierwsze zorganizowane wyprawy po bursztyn odbywały się w V w. p.n.e. Nie docierały one jednak do wybrzeży Bałtyku, dokonując transakcji z celtyckimi pośrednikami. Dopiero po podboju terenów nad środkowym Dunajem, Rzymianie rozwinęli od I wieku n.e. handel bursztynem na dużą skalę, organizując kilkoma drogami wyprawy z Panonii nad Bałtyk, szczególnie do Sambii. Szczytowy rozwój tego handlu przypada na III w., a od połowy IV w. wymiana stopniowo zamierała. Głównym ośrodkiem handlu bursztynem na terenie imperium rzymskiego była Akwilea. Szlak znaczą znaleziska rzymskich monet, wyroby z brązu, ceramika rzymska (terra sigillata) i skarby bursztynu”.