plzh-CNenetdelvltnorues
Na początku października Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz ogłosił konkurs na prezenty dyplomatyczne. Zgłoszenia należy nadsyłać do 15 listopada.

Komisja Konkursowa przyzna trzy główne nagrody w trzech kategoriach o wartości 2000 złotych brutto każda. Nagrodzone lub wyróżnione przez Komisję Konkursową prace mogą zostać zakupione przez Miasto Gdańsk na podstawie odrębnych umów zawartych z laureatami konkursu w cenie nie wyższej niż podana w zgłoszeniu.

Trzy kategorie


Każdy z uczestników może zgłosić maksymalnie 2 prace w każdej z kategorii:
- kategoria I – prezent dyplomatyczny dla mężczyzny o wartości maksimum 550 złotych brutto,
- kategoria II – prezent dyplomatyczny dla kobiety o wartości maksimum 550 złotych brutto,
- kategoria III – prezent prezydenta Gdańska dla specjalnych gości odwiedzających Gdańsk przy okazji odbywających się w mieście wyjątkowych międzynarodowych imprez, ze szczególnym uwzględnieniem takich wydarzeń, jak: 25-lecie przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie, 70-lecie wybuchu II wojny światowej, 30-lecie Wydarzeń Sierpnia’ 80, Euro 2012.
Do konkursu można zgłaszać pojedyncze przedmioty oraz komplety lub zestawy wykonane z wykorzystaniem technik złotniczych i pokrewnych, bursztynu i metali także szlachetnych, jak również kamieni szlachetnych i innych materiałów.

Nawiązanie do tradycji gdańskich bursztynników

Konkurs nawiązuje do tradycji warsztatów gdańskich bursztynników, w których już od XVI zamawiano okazałe i bogato zdobione wyroby, które posłowie królewscy wywozili do odległych krajów jako prezenty dyplomatyczne od polskich władców. Celem konkursu jest wybór wyrobów z bursztynem przeznaczonych na prezenty dyplomatyczne władz miasta Gdańska i skierowany jest do twórców form złotniczych oraz producentów wyrobów jubilerskich.

Jury konkursu


Nadesłane na konkurs prace oceni jury w składzie: prof. Ryszard Szadziewski – Przewodniczący Światowej Rady Bursztynu, Lidia Popiel – Ambasador Bursztynu, Helena Chmielowiec – Dyrektor Kancelarii Prezydenta Miasta Gdańska, Anna Zbierska – Dyrektor Biura Prezydenta ds. Promocji Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Anna Czekanowicz – Dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Joanna Grążawska – kierownik Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Robert Pytlos – koordynator ds. bursztynu w Kancelarii Prezydenta Miasta Gdańska.


Polecamy także:
Dzieła bursztynowe w Kremlowskiej Zbrojowni


Zdjęcie: Paweł Adamowicz od kilku lat wręcza bursztynowe prezenty dyplomatyczne znanym osobom odwiedzającym Gdańsk. Na zdjęciu: Prezydent Gdańska i Rod Stewart, który otrzymał podczas gdańskiego koncertu srebrną bransoletę z bursztynem. Foto: Materiały prasowe UM Gdańsk/Agencja Fotograficzna Kosycarz Foto Pres KFP